שמורות – נחלים – סובב כנרת

שמורת נחל משושים
 
סוג: טיולי משפחות, כניסה למים, תצפית.
מידע: כניסה לשמורת נחל משושים הינה בתשלום. למסלול הבריכה מותר להיכנס עד שעתיים לפני סגירת האתר. חלק מהשבילים מונגשים לנכים.
על המסלול: שמורת נחל משושים מציעה מספר מסלולי הליכה, שבילי תצפית ואת בריכת המשושים המופלאה המוקפת משושי בזלת מרשימים: 
• שביל הנחל והבריכה – שביל המאפשר הליכה אל ברכת המשושים לצידו המזרחי המקביל לערוץ הזורם של נחל המשושים וכולל טיפוס על גדת הנחל בעזרת יתדות. כ- 45 דקות הליכה.
• שביל התצפית – בשביל הליכה מעגלי וקצר זה, אפשר ליהנות מהנוף המרהיבים של רמת הגולן, נחלי המשושים והזוויתן. אורך המסלול כ-10-15 דקות, והוא מותאם לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים.
• שביל ה'דולמן' - שביל הליכה קצר ומעגלי המוביל אל ה"דולמן" – מצבה עשויה אבני בזלת עצומות שבנו תושבי הגולן הקדמונים. משתלב עם שביל התצפית.
• שביל מנחל המשושים לנחל הזוויתן – שביל הליכה ארוך למיטיבי לכת. השביל חוצה את ערוצי נחל משושים ונחל זוויתן בירידות ובעליות תלולות ומסתיים בחניון יהודייה.
הוראות הגעה: הכניסה לשמורת נחל משושים מכביש 888 צפונית לחד-נס, שבסיומה מגיעים לחניון מוסדר.
מה עוד: המסלול המקורי קצר יחסית והוא מתאים למשפחות. אפשר להוסיף לו כמה סטיות קצרות שמעשירות את חווית הטיול. חשוב להצטייד בכמות מים מספיקה כיוון שאין מים לאורך הדרך.

שמורת טבע גמלא

סוג: היסטוריה וארכיאולוגיה, תצפית, משפחות.
מידע: בתשלום.
על המסלול: השמורה מספקת שילוב ייחודי של נוף, טבע ושרידים היסטוריים. בשמורה ישנו מצפור הצופה אל מושבות קינון של עופות דורסים, חלקם נדירים. במרחק הליכה ממנו שרידים של העיר העתיקה גמלא ובהם מבנה ארכיטקטוני של בית הכנסת הקדום ביותר בידוע בעולם. ישנה תצפית נוספת הצופה על מפלים וקניוני נחלים מרשימים. מפל המים של נחל גמלא הוא הגבוה ביותר בארץ (גובהו 51 מ') וזורם לאורך כל השנה.
הוראות הגעה: מכביש סובב כינרת (92) פונים בצומת מעלה גמלא לכביש 869. עוברים את המושבים מעלה גמלא וכנף, ממשיכים עד צומת דליות ופונים שמאלה לכביש 808. לאחר כ-3 ק"מ פונים שמאלה עם השלט "שמורת גמלא".
מה עוד: סיור בין שרידי העיר העתיקה גמלא – בעת האחרונה נחנך כביש צר ודרכו אפשר להגיע לשרידי העיר העתיקה באוטובוס. בתיאום מראש בלבד.

שמורת טבע מג'רסה

סוג: הליכה במים, מתאים למשפחות.
מידע: בתשלום, חלק מהשבילים מונגשים לנכים, בימי חג ושבתות כניסה על בסיס מקום פנוי.
על המסלול: מג'רסה היא שמורת טבע בשפך נחל דליות, בקצה הדרומי של בקעת בית ציידה שלגדות הכנרת. מסלול ההליכה המכונה "המסלול הרטוב" עובר כאן בתוך בריכות מים צוננות שלגדותיהן צמחייה מגוונת ועשירה של עצי ערבה, הרדוף הנחלים ומפגיש את המבקרים עם בעלי חיים מגוונים כמו צבי מים רכים, סרטני נחלים. הביקור במג'רסה כולל הליכה של 40 דקות עד שעה במים שאינם עמוקים (עד כ-90 ס"מ), ולכן מתאים גם לילדים קטנים או תינוקות במנשא. יש להצטייד בנעליים שמתאימות להליכה במים (עדיף) או בסנדלים.
בשמורה ישנו גם את "המסלול היבש", אשר אינו כולל הליכה במים ומתאים להליכה גם בחורף.
הוראות הגעה: נוסעים על כביש עוקף כנרת (מס' 92). בצומת מעלה גמלא פונים מערבה בכיכר ומשם על כביש האספלט ממשיכים על פי השילוט "מג'רסה".
מה עוד: משערים שמקור השם מג'רסה הוא בטחנות קמח שהיו במקום, או אולי בגלל הטין הדק והגרוס השוקע בשפך הנחל לימת הכנרת. בתחילת מסלול המג'רסה שירותים ומלתחות, מי שתייה ושטח מוצל לפיקניקים.

הזאכי – שפך נחל משושים (שמורת בית צידה)

סוג: הליכה במים, מתאים למשפחות, רמת קושי בינונית, מעגלי.
מידע: חינם, לא בחורף, לפני הטיול מומלץ להתקשר לרשות הטבע והגנים ולוודא שהמסלול פתוח ונגיש.
על המסלול: זאכי הוא שפכו היפיפה של נחל המשושים, המתנקז ומאט את זרימתו בתוך בקעת בית צידה בדרכו אל הכנרת. המסלול מוביל אותנו בהליכה של כמה שעות במים הקרירים שלעיתים אף מחייבים שחייה בלגונות עמוקות, בנוף פראי ומוצל המתאים במיוחד לימים חמים. השפך מוקף בצמחיית נחלים עשירה וירוקה ומגוון בעלי חיים החיים בקרבת המים. משך הטיול 3-4 שעות, בהתאם לקצב ההתקדמות במים. אין לשהות בשמורה בשעות החשיכה.
המסלול, מסומן במפת סימון שבילים מספר 1. צבע מסלול: ירוק.
הוראות הגעה: מצומת מעלה גמלא פונים מערבה לפי השילוט במקום לשמורת המג'רסה. בפיצול עם שביל ירוק  פונים ימינה (צפונה). כעבור 250 מטר מגיעים לחניון אוטובוסים הנמצא משמאל. זו נקודת תחילת וסיום המסלול.
מה עוד: בעבר היה ניתן להתחיל את המסלול במפגש השבילים הסמוך לצומת יהודיה. אולם חלק זה כבר אינו מתוחזק וברובו חסום. לכן, היום ניתן להיכנס לזאכי אך ורק דרך כביש הגישה למג'רסה. חובה להצטייד במים לשתייה, נעליים טובות להליכה במים המחזיקות את הרגל ולהימנע מציוד שאינכם רוצים שיירטב.

שמורות – נחלים – סובב כנרת

לפרטים נוספים והצטרפות למועדון הציפור